„Föl, föl vitézek…” vetélkedő
Ebben az évben, immár 7. alkalommal ismét megrendezésre került
a Tragor Ignác Múzeum, a Váci Huszár és Nemzetőr Bandérium és a Katona Lajos Városi Könyvtár szervezésében az 1848-49-es eseményeket felelevenítő, a korszakhoz kötődő, hagyományőrző várostörténeti vetélkedő az általános iskolások számára. A Vác város különböző pontjain, köztük a múzeumban, a Piarista Gimnáziumban, a Duna-parton, összesen 10 állomáson lebonyolított eseményre idén március 20-án, szerdán került sor. A mi iskolánkból a 7. c osztály 6 fős csapatával képviseltette magát. A „Pilvax” nevet viselő csapatunk tagjai: Bertók Tamás, Buzássy Lőrinc, Csósza Patrik, Hajdu Zente, Reichsmann Olivér és Sogrik Gábor.
A verseny elsődleges célja az volt, hogy a diákokkal játékos feladatok, kérdések révén megismertessék az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc történelmi eseményeit, személyeit, illetve a Váci Huszár és Nemzetőr Bandérium hathatós közreműködésével felhívják a diákság figyelmét a hagyományőrzés szépségére és fontosságára.
A vetélkedőn résztvevő csapatok különböző állomásokról indultak el forgószínpadszerűen.
A verseny az 1848-49-es eseményekhez kapcsolódó főbb csaták, fontosabb személyek (illetve a róluk készült egykorú képek, források) és művelődéstörténeti ismeretanyag tanulmányozását igényelte a gyerekek részéről, a történelmen kívül a kor irodalmára, és életmódjára való kitekintéssel, középpontba állítva a korabeli váci eseményeket illetve jelentős személyeket. A történelem- és irodalomórákon tanultakon kívül a versenyzők felkészülését segítette a Váci Huszár és Nemzetőr Bandérium honlapján elérhető tudásanyag is. A korábbi rendezvényekhez hasonlóan az állomáshelyeken feltett kérdések megválaszolásán túl ügyességi és rögtönzött feladatokra is sor került (pl. a szabadságharc idején használt kovás puskák, karabélyok, pisztolyok kezelése, a huszár- és nemzetőrviselet megkülönböztetése, korabeli katonai menet- és harcászati gyakorlatok eljátszása). Újdonság volt, hogy a huszáralakulatok harcászati feladatait a résztvevő diákok által kiválasztott parancsnok utasítása szerint kellett elvégezni. A zsűri így nemcsak a parancsok végrehajtását, hanem az alkalmi „huszártiszt” vezetői képességét is értékelték. Emellett a gyerekeknek lehetőségük volt beöltözni huszárruhába, amit szintén pontoztak a szervezők. A korábbiakhoz képest újdonságnak számított, hogy a hadműveletek megtervezésére is lehetősége nyílt a kihelyezett terepasztalon a gyerekeknek.
Összességében a mostani az utóbbi idők legeredményesebb szereplése volt, ami annak is köszönhető, hogy csapatunk minden tagja hozzáadta a maga tudását a remek teljesítményhez.
Banda István történelemtanár